מאיפה הגיעו האינדיאנים?

ילידי אמריקה Native Americans
ילידי אמריקה, שם כולל לבני עמים שונים שישבו ביבשת אמריקה עוד לפני בואם של בני אירופה. מרביתם כהי עור יחסית, רחבי פנים, שערם שחור וחלק וחיתוך עיניהם צר, בדומה למונגולים שביבשת אסיה.

מהיכן הגיעו האינדיאנים?
לפני כ-12 אלף שנים, על פי תאוריות הנתמכות בידי ארכאולוגים ואנתרופולוגים רבים, הציידים-לקטים, אבותיהם הפרהיסטוריים של הילידים האינדיאנים שבאמריקה הצפונית, חצו את מיצר ברינג, גשר קרח יבשתי שקישר בין הנקודה המזרחית ביותר ביבשת אסיה, סיביר, לנקודה המערבית ביותר באמריקה הצפונית, אלסקה.
הציידים נדדו בעקבות מקורות ציד, בעלי חיים, וצמחים. ניתן למצוא אתרים של "אינדיאנים עתיקים" לכל אורך יבשת אמריקה.
הילידים כללו שבטים רבים ושונים והייתה להם תרבות עשירה בעלת מסורות, אומנויות ומנהגים ומיוחדים שעברו מדור לדור.

בשנת 1000 בערך, הגיעו לצפון אמריקה, הויקינגים, האירופאים הראשונים, אך לא החזיקו מעמד בשל עוינות התושבים הילידים והם נאלצו לעזוב.
1341 יצא חוקר מפורטוגל לברזיל.
1421 יצא הצי הסיני משושלת מינג והגיע לחופי אמריקה וחלקם התישבו שם.
1431 יצא מסע פורטוגלי לאיים הקריביים בעקבות מפות סיניות
1492 יצא קולומבוס בחסות מלכת ספרד להודו ...אך היגיע לאיים הקריביים.

את ילידי המקום שפגש, כינה קולומבוס בשם אינדיאנים, כלומר: בני אינדיה (בני הודו). מאז דבק בילידי אמריקה הכינוי אינדיאנים - כיום מכנים אותם ילידי אמריקה.

המפגש בין העולם "הישן" לעולם "החדש" היה עקוב מדם, תרבויות וממלכות אינדיאניות שלמות נכחדו. המרשימות והמוכרות הן: ממלכת האיצטקים, ממלכת האינקה, ממלכת המאיה.
פעילות מיסיונרית אינטנסיבית, ביזה ומגפות קטלניות שהגיעו עם הלבנים מאירופה, חיסלו תרבות שלמה. בתקופת ה"מערב הפרוע" נטבחו מעט השבטים שעוד חיו באזור ואלה ששרדו, גורשו ל"שמורות".
בשנת 1867 הורה הממשל האמריקני להטמיע את הילידים בתרבות האירופית-אמריקנית הלבנה. הוענק להם חינוך נוצרי, ונאסר עליהם לדבר בשפתם ולהנחיל לילדיהם את דתם ומורשתם. ניסיונות הטמעה אלה נמשכו עד שנות ה-60 של המאה ה-20.

במאה השנים האחרונות חוגגים ברחבי ארה"ב את "יום קולומבוס",  יום חג לאומי.  למרות מחאתם של ארגונים ילידים-אמריקאיים ופעילי זכויות אדם שרואים ביום זה יום אבל לאומי, לזכר שואה גדולה ותרבות שנכחדה. 
היום מונה האוכלוסייה האינדיאנית בארצות הברית כ-2.8 מיליון נפש, שהם כ-1% מכלל האוכלוסייה. בקנדה האינדיאנים הם כ-3% מהאוכלוסייה.

אנשי "העולם הישן" השתמשו בכ-125 סוגים של צמחים ובעלי חיים במהלך נדודיהם ביבשת אמריקה. תרומתם הגדולה ל"עולם החדש" : קקאו, תפוחי אדמה, עגבניות, שעועית, תירס, אננס וארטישוק.

לקראת סוף המאה העשרים החל מסע אל העבר, אל הרוחניות ואל הטבע.
אגדות פוקהונטס או מלינאצ'יה המקסיקנית או דונה מרינה של הספרדים הציתו את הדמיון של כולנו. מה שנראה בזמנו כאמונות טפלות וכשפים שיש לסלק מן העולם "התרבותי" ונדחה ע"י הכנסייה הקתולית, החל לעורר סקרנות, ורצון להתנסות.
היום אנו יודעים לאמץ שיטות ולא בהכרח להמיר את דתנו.
היום יש בנו את הסקרנות להכיר עולמות אחרים.
היום אנו מבינים מהי העצמה אישית.

חדשות ועידכונים

ייעוץ פנג שואי 
רגע לפני השיפוץ.....
רגע לפני הזמנת מטבח חדש
רגע לפני רכישת סלון חדש
רגע לפני כל תכנון עיצובי לטווח ארוך......

כדאי לשמוע איך לשנות

בית יפה...                   לבית נכון ומושלם


 

 

 

 

 

 

 

 
לפרטים נוספים...

גלגל הצבעים האינדיאני
משהו אחר...          
חוויה+ערך מוסף

הרצאה/הפעלה מרתקת לגילוי היכולות והפוטנציאל הטמון בנו. 
לקבוצות קטנות וגדולות
ימי הולדת, 
חוגי בית, ארועים

הזמינו ותהנו

 

 

 

 
לפרטים נוספים...